این عکس ها کرونا را بوسیله آینده می برند!

در مطلع خلوتی خیابان ها و سکوت مجلل کلان شهرهای دنیا عزب راه حل پیشنهادی برای مقابله با ویروسی بود که هر روز رنگ معاوضه می کند اما با پایان یافتن موج اول، سازمان بهداشت جهانی استفاده از ماسک را یک متد حل  حتمی بخاطر کاهش شیوع کرونا معرفی کرد و با رسانه ای شدن این موضوع، استفاده از ماسک رفته رفته بوسیله یک قانون و در ادامه به یک فرهنگ تغییر شد.

حالا استفاده از ماسک داخل بسیاری از کشورها یک طریق الزامی است و بی تا در ازای احترام گذاردن نکردن آن باید جزا های سنگینی غصه بپردازد. و اینگونه بود که این روزها تماشای چهره هایی با ماسک حتی در عکس های خبری عادی مرطوب از چهره هایی است که بدون ماسک برابر دوربین راحتی می گیرند. این مقوله خوراکی متاخر برای عکاسانی است که از آن همان ابتدای شیوع کرونا، فصلی جدید از فضای حرفه ای را امتحان کردند.  ولادمیر پوتین با ماسک مرکل صدراعظم آلمان ترامپ ـ رییس جمهور آمریکا که متجاوز دیر ماسک را پذیرفت

در این مدت حتی چهره های دیپلماتیک و سلبریتی ها بوسیله ترویج تصاویری با ماسک تو فضای رمزی اقدام کردند تا به نوعی آدم را بوسیله مراعات این زنجیره احضار کنند.

عکاسان همچنین با سوژه قرار دادن آنها پرتره هایی با ماسک را ثبت کردند که اگرچه هویتشان چندان هم صریح نیست اما روزگاری قدری از تاریخ خواهند شد و این برهه زمانی را به آیندگان نشان خواهند داد.

علیرضا بیرانوند دروازه بان سابق پرسپولیس

خبرنگار ایسنا داخل همین راستا با یلدا معیری ـ عکاس ـ گفت وگویی داشته است.

او متقی است: بزرگترین حُسن همه انسداد شدن ماسک زدن، این است که دیگر کسی نمی تواند جلوی عکاسان را بخاطر ثبت عکس بگیرد ولی این طور جریاناتی تأثیر چندانی درون آینده نخواهد داشت؛ بجای یک جریان مقطعی است که با از بین روبیدن کرونا به فراموشی ودیعه خواهد شد. عزب عکس هایی که به ثبت رسیده اند در آینده مبین این برهه تاریخی خواهند بود.

ادامه عدالت: این طور جریانی را می توان با سال ۱۹۱۸ درون ایالات متحده امریکا مقایسه کرد که با توجه به تصاویری که از آن زمان پایا مانده است، مردم بوسیله جهت عالمگیر آنفولانزا ماسک به صورت خورده اند. در تصاویر می بینیم که افرادی اعم از پلیس، طبیب و خبرنگار برای جلوگیری از ابتلا به این ویروس ماسک به صورت زده اند. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی محمد باقر قالیباف ـ رییس مجلس

معیری درباره تأثیر طاسی کرونا بر عکاسی گفت: این بحران در عکاسی تأثیر منفی داشته است؛ زیرا نتیجه آن بخاطر عکاسان ناچیز کاری و انزوا بوده است؛ به خصوص داخل حوزه مستند مدنی که من روی آن کار می کنم. از طرفی به دید غلام مقوله ماسک و خواه فاصله گذاری اجتماعی به آسیب الحاق به این مملکت کمک می کند؛ چون همه چیز یکنواخت شده و آدم ها از هم گریزانند.

«آیا خود شما در این مدت کار کردید؟»پاسخ داد: نه، هیچ اندکی از این جریان برایم جذاب نبوده و نخواهد بود؛ جز تعدادی از تصاویر خاکسپاری جانباختگان؛ البته این پیوستگی به شخصیت غلام هم برمی گردد؛ در مقابل اصلا یک شخصیت مجازی نیستم بلکه حقیقی و فیزیکی هستم به همین دلیل در این مدت خیلی کلافه شدم و حال خوبی ندارم. از طرفی این اتفاق انسان ها را از هم دورتر کرد و اتفاقات نواخت را نما نزد.

معیری در پایان گفت: البته در این مدت یک نمایشگاه حضوری در رشت برگزار کردم که بازخوردهای خیلی منفی گرفتم که چرا تو فضای رمزی برگزار نکردم ولی ذات این است که بین فضای رمزی و حقیقی بور زیادی است.

علی ربیعی ـ سخنگوی دولت

محمود دعایی ـ مدیرمسوول روزنامه اطلاعات غلامعلی حداد عادل بازیکنان تیم فوتبال استقلال

اسحاق جهانگیری ـ معاون مطلع رییس جمهور

رضا کیانیان ـ بازیگر حمید گودرزی ـ  بازیگر 

انتهای پیام