این تصاویر تحمل کرونا را راحت تر می کند!

به جرأت می استعداد گفت که دیگر کرونا بخاطر هیچکس واژه غریبی حلق. قطعا این ویروس کوچک که هزاران هزار فداکاری را با خود به کام مرگ برده و مبارزه با آن مرام مشترک دوست و متخاصم شده است، اصلا موضوع طنز برداری نیست؛ اما برای زنده ماندن و گریختن از ناامیدی و سیاهی چه چیزی بهتر از چنگ زدن بوسیله پاوند هنر.

بذله با موضوعات اکید از مهمترین خصیصه های کاریکاتور است. هنری که می تواند با فراغ جناح طریق شوخی را با هر موضوعی باز و در ریشه حال اعتراض و حرفش را همچنین بوسیله کلمه هنر اظهار بطی ء. طبیعتا کرونا نیز از برندگی خامه کاریکاتوریست ها درون امان نمانده و بارها و بارها سوژه نقشه کشی کاریکاتوریست ها شده است. 

جواد علیزاده، هنرمند کاریکاتوریست و مدیر مسئول ارگان «طنز و کاریکاتور» در همین زمینه با پیش روی اینکه کاریکاتور قبل از کرونا وجود داشته و ان شاءالله کرونا می رود و کاریکاتور همچنان وجود خواهد داشت، به ایسنا می گوید : به نعوظ کلی رسالت هنر کاریکاتور این است که بتواند آدم را بخنداند تا آنها نیز بتوانند مشکلات عمر را اندکی مایه تسلی تر بردباری کنند. 

او با بیان اینکه «رسالت کاریکاتور داخل دوران کرونا و ناامیدی هایی که به متعاقب خود داشته است، بیش از پیش نمود جلوه گر می درنگ»، اظهار می کند که داخل واقع کاریکاتور با شوخی با موضوع اکید همانند کرونا تلاش می درنگ تا ناامیدی مردم را کاهش بدهد.

علیزاده همچنین درباره میزان تاثیرگذاری این کاریکاتورها خاطرنشان می یواش: حتما تاثیرگذار هستند، اما اصولا این سوال ها جواب مطلقی ندارند و نمی نبوغ نمونه تاثیرگذاری را به صورت دقیق و روشن اطلاع دادن کرد. اما داخل مجموع خاطر می کنم بودن کاریکاتور بهتر از نبودنش است. 

این هنرمند کاریکاتوریست با بیان اینکه «انسان می توان درون وضعیت کریه زندگی حزن  بخندد»، یادآور می شود: کامل انسان ها می توانند در وضعیت شیرهدار کرونایی که به نوعی همه ما درگیر آن شده ایم، امیدشان را از دست ندهند و با روحیه بهتری به مسیر زندگی ادامه بدهند. در این میان کاریکاتور نیز می تواند تو شکل گیری این روحیه و یادآوری امکان خنده کردن به مشکلات، بسیار موثر باشد. 

شاید با این رویکرد یا رویکردهای مشابه جواد علیزاده  بوده است که در این چند ماه گذشته و در روزهایی که جهان تو کش و قوس مبارزه با کرونا به سر می برد، هنرمندان زیادی مشت بوسیله قلم شدند تا بی آرامی به تعبیر هنر از مردم بخواهند که در ساختمان هایشان بمانند و برای اشتی خود و اطرافیانشان از هیچ کاری فروگذار نکنند و هم اینکه این نکته اساسی را بوسیله همه یادآوری کنند که مردم حتی در تلخ ترین روزها و لحظه ها می تواند بخندد و امیدوار باشد. 

در دنباله می توانید برخی از کاریکاتورهایی را که توسط هنرمندان ایرانی با موضوع ویروس کرونا درون این مدت ابداع شده اند، تماشا کنید:

جای پا جواد علیزاده با موضوع حدس زیاد شیوع ویروس کرونا 

اثر جواد علیزاده دغدغه این روزهای انسان های فکور

پی کامبیز  درم بسرنوشت شوم دچار کردن موضوع کمبود امکانات بیمارستانی 

اثر کامبیز درم بخش با موضوع شکوه درون مسکن ماندن در روزهای کرونایی

اثر احمد عربانی با موضوع تولید واکسن کرونا داخل ایران

پی احمد عربانی با موضوع بازار سیاه درون روزهای کرونایی

معلول علیرضا ذاکری با موضوع بی خانمانی در روزهای کرونایی

پی مهدی عزیزی با موضوع شرایط نگران کننده پایتخت در زمانه کرونا

جای پا مهدی عزیزی با موضوع ماجرای فرد نامدار بوسیله «خسرو گور» 

انتهای پیام