رونمایی از قطعه «بی تاب بلقیس» برای همدردی با مردم لبنان

به گزارش ایسنا، «بی حوصله بلقیس» قطعه تصویری به موعظه بنیاد رودکی و بخاطر همدردی با امت لبنان بوسیله آهنگسازی فردین خلعتبر ، آواز حمیدرضا نوربخش و ترانه اهورا ایمان است که توسط ارکستر ملی ایران به رهبری آندره الحاج پیشگام ارکستر ملی لبنان در تالار همراهی مواخته شده است.

سید محمد مجتبی حسینی دستیار هنری وزارت اتیکت و ارشاد اسلامی، مهدی افضلی مدیرعامل بن رودکی، قادر آشنا مدیر کل هنرهای نمایشی، شمس الدین حسینی رییس جماعت اصل ۴۴ مجلس شورای اسلامی، علیرضا دلخوش مدیرکل دیپلماسی عمومی، علی مدلل نیا مدیرعامل هم گذاری موسیقی ایران و پرسنل از نوازندگان ارکستر ملی و اصحاب رسانه مهمانان این مراسم بودند.

درون عادات رونمایی از این قطعه حسین العجمی مشاور وزیر نزاکت ملک لبنان، گفت: تاریخ ما تا به امروز شاهد رویدادهای مختلفی بود ولی آنچه دیده شده خواهش و عزم مردم ما حیات که باعث زندگی دوباره شد. در لبنان بر این باوریم که با اتفاق و همدلی می توان دوباره کشور را از بحران نجات داده و آن را از نو بسازیم و امروز که کشور ما بوسیله کمک مردم خویشتن از مشت اشغالگران نجات یافته و به آزادی رسیده است می تواند کشوری متعلق به تمام فرزنداش باشد. اتیکت لبنان از بخش های مختلف و متنوعی تشکیل شده و موسیقی همچنین یکی از بخش های رادیکال و عمده آن است.

العجمی افزود: تو یادبود این ماجرا تلخ و ناگوار دست یاری خود را به سوی تمامی کشورها که ما را مدد کردند دراز می کنیم و از همگی آنها ممنونیم. این تشریفات حرکت فرهنگی بین دو ملک خویش و همسایه بود که به دشت رسید و برای ما فخر بزرگی محسوب می شود.

او در پایان گفت: از طرف خودم و وزارت فرهنگ ناحیه لبنان و البته هنرمندان این کشور، به خصوص آندره الحاج از هنرمندان و مدیران فرهنگی ایرانی تشکر و قدردانی کرده و اعلام می دارم که بیروت نه غرق می شود و نه می سوزد. این ملک می ایستد و هموار پیام صلح و مودت اش را به مردم دنیا صادر می کند.

آندره الحاج رهبر ارکستر ملی ناحیه لبنان همچنین ضمن سپاسگزاری از حضورش درون ایران گفت: هرچه که می گویم از بیرونی غلام است، وقایعی که می گذرند و فراموش نخواهند شد. این کار مشترک نیز جزو چیزهایی است که فراموش نشده و هموار در یاد باقی خواهد ماند.

او امتداد داد: غلام بوسیله عنوان یک موسیقیدان وظیفه دارم شکل یک موسیقیدان را بشناسم و بخاطر همین شهرت آهنگساز را در گوگل سرچ کردم و آثارش را که شنوایی کردم بااطلاع شدم در تمامی این آثار خاطرخواهی فراوان نهانی است. فردین خلعتبری بخاطر غلام تبدیل به یک برادر شده و دوستی من با او ادامه خواهد داشت.

مهدی افضلی مدیرعامل زمینه فرهنگی هنری رودکی نیز گفت: بعد از اتفاقی که در کشور لبنان افتاد به فکر افتادیم به واسطه جنس روابط صمیمانه ای که با لبنان داریم در این کار فرهنگی با ما همدستی داشته و ما بتوانیم با تعبیر هنر این همدردی را اعلام کنیم.
به هر حال ما با کشور و مردم لبنان ارتباط صمیمانه ای داریم و همین اصل ماخذ شد تا این کار فرهنگی آغاز شود. تو نخست و بعد از رایزنی های لازم با فردین خلعتبری وارد بحث شدیم و او به همراه حمیدرضا نوربخش و رضا موسوی صمیمانه باهم اتحاد کردن خود را برای حضور درون این کار اعلام کردند.

فردین خلعتبری آهنگساز آخرین سخنران پروگرام درباره این کار گفت: همیشه مرسوم است که در این مراسم ها آدم ها بوسیله نقاط مشترک با یکدیگر می رسند ولی غلام برخلاف این باور دارم نقاط تضاد است که باعث آشنایی بیشتر آدم ها با بی آرامی می شود و قطعا اینکه امروز بوسیله ما یار و بردار می گویند در این پروژه واقعاً اتفاق افتاد و دوباره بوسیله من ثابت کرد که یک دیپلماسی فرهنگی باعث می شود که ما بوسیله مقاصد انسانی خودمان رسیده و تعامل عاشقانه ای داشته باشیم.

او ادامه قسط: متجاوز خوشحالم که نقشی در این کار داشته باشم و از همه می خواهم تشویق متفاوتی از ارکستر ملی ایران داشته باشند؛ چرا که بوسیله معنای پا بر جا در این کار همراه بودند. در این جمع غیری وجود ندارد برای اینکه من سید محمد حسینی را نه در مقام یک مدیر دولتی بلکه در جایگاه یک دوست و یگانگی که با ما داشت می شناسم در نتیجه تو این جمع غریبه ای دیده نمی شود. گرچه رابطه من مدتی با ارکستر معادل شده وجود اما خوشحالم که امروز دوباره این پیوند متین شده است.

وی افزود: به این جریان امید زیاد دارم که اندکی از فعالیت های ارکستر ملی لبنان سرمشق ما در ارکستر ملی باشد؛ چون درون این ارکستر مردم یگانگی خوبی دارند و یکی از مهترین دلایل این همراهی و صمیمت پیشگاه آندره الحاج است. اگر این رهبر ارکستر لبنانی ما را ول کند ما او را مستقل نخواهیم کرد. خیلی امیدوارم که بخشی از فعالیت های ارکستر ملی لبنان سرلوحه کارهای ما درون ارکستر ملی ایران حزن باشد.

انتهای پیام